Do karet zájemcům o vlastní bydlení nahrává úvěrová politika jednotlivých bank. Je nízká, jako nikdy předtím. Zájem kupců o nemovitost přináší značné změny na trhu s realitami. Odborníci začínají mluvit o realitní bublině, která každou chvílí praskne. Běžně lze z jejich úst slyšet výhrady, že komerční a rezidenční nemovitosti jsou předražené a že růst cen nemovitostí nemá solidní základ. Mají pravdu?


Daří se nám, investujme!

Trh je souvztažný mechanismus. Když se něco změní na straně jedné, projeví se na to i na straně druhé. V praxi proto vypadá situace následovně. Výnosy nemovitostí jdou dolů (ceny naopak nahoru) kvůli extrémně nízké úrokové míře. Zatímco v roce 2008 byla dvoutýdenní REPO sazba ČNB okolo 4 %, nyní je nulová. Kruh začíná na straně kupujících, kteří mají o reality enormní zájem. Dalo by se říct, že poptávka je doslova hladová. Motivací zájemců je skutečnost, že investovat do nemovitostí je rozumný a bezpečný způsob, jak zúročit své finance. Zásadním faktorem hrajícím svou roli má růst ekonomiky. Silná ekonomika má přímý vliv na pohodu života lidí i jejich ekonomický status quo. Když se daří ekonomice, klesá nezaměstnanost, rostou mzdy a podniky vyrábějí naplno. Lidé si tak bydlení podle svých představ (například větší, nebo novější byt) mohou snáz dovolit. Obchodníci se mohou zavázat dalšími nájemními smlouvami, firmy expandují do nových prostor. A právě tato poptávka ovlivňuje ceny realit, které rostou. A to dokonce o 10 % za poslední roky. Nájemné je oproti tomu v logice věci výrazně levnější, protože pronajímaných bytů je nadbytek.

 

Existuje důvod, aby ceny realit klesaly?

Upřímně, žádný takový důvod zde není. Situace se může změnit, změní-li se okolnosti na trhu. Těmi by mohla být vyšší inflace a v důsledku vyšší úroková míra bank. Na růstu inflace se podílí cena ropy a energií. Nyní ji tlačí dolů. Dole ji drží také ceny potravin a nájemného, které z důvodů popsaných výše neroste a zdaleka nereflektuje růst cen nemovitostí. Snížit ceny nemovitostí by také mohlo zpomalení ekonomiky a vyšší efektivita územně plánovacích procesů měst a obcí. Změny v těchto faktorech však nejsou ve výhledu let očekávány. Impulzem z druhé strany by mohly přinést požadavky na vyšší výnosy z nemovitostí (jejichž ceny by šly dolů). Prodávající však nemají důvod akceptovat snížení prodejní ceny a prodávat v takové situaci nebudou, nebudou-li přímo muset. Spíše než snížení cen by pak mohlo dojít k zamrznutí trhu, které známe z let 2008 až 2010. K této patové situaci by došlo tak, že kupující nebudou za tyto ceny nakupovat. Výše popsané dění na trhu s nemovitostmi však ukazuje, že se o realitní bublinu nejedná. A že se ceny nemovitostí budou vyvíjet podle cyklů na realitních trzích. Investovat proto do vlastního bydlení má smysl.

 

Ceny nemovitostí se v krajích liší

Máte-li zájem o vlastní byt, zde je několik informací, které Vám mohou pomoci s rozhodováním. Ceny nemovitostí se různí kraj od kraje, ale rozdíly najdeme i v rámci jednoho města. Vliv na cenu má řada okolností, ať už nabízené pracovní obory v dané lokalitě, síla nabídky práce, množství stavebních parcel, dopravní infrastruktura, občanská vybavenost. Tradičně nejdražší jsou bytové novostavby v Praze, které se pohybují v relaci 70 tisíc korun za metr čtvereční. Nejlevnější nové byty seženete naopak na severu Čech. Největší poptávka je po bytech 2+kk s rozlohou kolem 60 metrů čtverečních a po bytech 3+1. Rád bych poradil zájemcům o vlastní bydlení, že zajímavé mohou být byty starší, které jsou nyní řádově o statisíce levnější. Náklady na jejich opravu jsou přitom nižší. Vyjdou výhodněji, než koupě zcela nového bytu. Pokud si nejste nabízenou cenou jistí, přesněji se zorientovat můžete s pomocí realitních makléřů naší společnosti Reality IQ.